Етапи корекції звуковимови
14. січень, 2023 в 21:35,
Немає коментарів
Найпоширенішою проблемою в мовленнєвому розвитку дітей 5-7 (а іноді і більше) років є порушена звуковимова, тобто у дитини нечітка, неправиьна вимова окремих звуків.
В таких випадках батьки або намагаються допомогти дитині самостійно, або звертаються за допомогою до логопеда. Але як довго потрібно відвідувати логопедичні заняття (або організовувати домашні логопедичні заняття) щоб виправити звуковимову у дітей? Звичайно, все індивідуально, залежить від розвитку дитини, від її наполегливості та старанності. Проте корекційна робота при порушеній звуковимові повинна проводитись в певній послідовності та складається з 4-ох етапів:
- 1-ий етап - підготовчий. На цьому етапі основна увага звертається на розвиток рухливості органів арикуляційного апарату, розвиток слухової уваги, вчать правильно впізнавати і розрізняти звуки в словах і т.д.
- 2-ий етап - постановка звуку. На цьому етапі проводиться робота по постановці звуку, зокрема спочатку постановка відбувається за наслідуванням: дорослий перед дзеркалом показує положення губ, язика під час вимови певного звуку, детально все коментує та направляє дитину. В разі невдачі використовуться механічний спосіб постановки звуку ( за допомогою логопедичних інструментів). Результатом цього етапу має бути поява ізольованого звуку у мовленні дитини, тобто окремо дитина звук вимовляє, але у слові поки ще залишаться неправильна вимова цього звуку.
- 3-ій етап - автоматизація звука. Іншими словами закріплення правильної вимови у складах та у словах. Проте і на цьому етапі теж варто дотримуватись певної послідовності. Зокрема спочатку закріпюємо вимову звука у відкритик складах, (н-д: -ша-, -шо-, -шу- або -ра-, -ро-, -ру-); після цього закріплюємо правильну вимову звука у закритих складах (н-д: -еш-, -ош-, -іш- або -ар-, -ер-, -ур-); потім закріплюємо правильну вимову звука у складах зі збігом приголосних (н-д: -шка-, -шпо-, -шва- або -рво-, -рка-, -рле-). І лише після цього преходимо до закріплення вимови звука у словах: спочатку тих словах, в яких звук стоїть напочатку слова (н-д: шапка, річка): потім закрплюємо правильну вимову у словах, із заданим звуком посередині слова (н-д: чешки, курка): і насамкінець закріплюємо правильну вимову звуку у тих словах, в яких звук знаходиться вкінці слова (душ, комар).
- 4-ий етап - диференціація звуків. На цьому етапі навчаємо дитину розрізняти, порівнювати за артикуляцією та звучанням звуки, які часто змішують і плутають діти ([с] - [ш], [з] - [ж], [р] - [л] та інші).
Кожен з цих ептапів корекційної логопедичної роботи є важливим і жоден з етапів не можна пропускати, тому що, якщо не відпрацьовується звук на усіх етапах, дитині буде важко або і не можливо "увести звук у мовлення".
Тому, наберіться терпіння та наполегливості і все у Вас неодмінно вийде!